حقایقی راجع به مضرات دود دست‌دوم

دود دسته دوم ، دودی است که افراد غیر سیگاری به علت قرار داشتن در معرض دود ناشی از مصرف تنباکو دیگران (سیگار، پیپ، قلیان) استنشاق می‌کنند.  

دودی که از کناره سیگار به محیط وارد می‌شود بسیار خطرناک‌تر از دود استنشاقی سیگار است . علت این مسئله حرارت بسیار بالای نوک سیگار در مقایسه با فیلتر است (۹۰۰ درجه سانتی گراد در برابر ۳۰ درجه سانتی گراد) همچنین دودی که وارد ریه فرد می‌شود با مرطوب شدن و تغییر دما شرایطی را برای ایجاد مواد شیمیایی جدید و مضرتر از دود اولیه فراهم می‌نماید.بنابراین افراد مصرف‌کننده دخانیات، دودی را به محیط وارد می‌نمایند که از دود استنشاقی خودشان مضرتر است.

استنشاق غیر داوطلبانه دود ناشی از سوختن سیگار، به معنی سیگاری تحمیلی بودن است.

 • سالانه در سراسر جهان حدود ۶۰۰ هزار مورد فوت به‌واسطه در معرض دود دست‌دوم سیگار قرار گرفتن  بوده است.
 • زندگی با یک فرد سیگاری به‌منزله مصرف مستقیم سالانه ۸۰ نخ سیگار است.
 • درواقع سیگاری تحمیلی یک‌چهارم سیگارهای روزانه مصرف‌شده را استنشاق می‌کند.
 • ریه‌های افراد غیر سیگاری که در کنار فرد سیگاری زندگی می‌کنند به‌مراتب عملکرد ضعیف‌تری از افراد سالم غیر سیگاری دارند.
 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خطر بیماری‌های تنفسی را در بالغین تا حدود ۲۵%‌و در بچه‌ها تا حدود ۱۰۰-۵۰% ‌افزایش خواهد داد.
 • طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۳۰%‌بیماری‌‌های قلبی عروقی و یک‌سوم بیماری‌های تنفسی در بین سیگاری‌های تحمیلی ایجاد می‌شوند.
 • یکی از هر ۱۰ مرگ ناشی از تنباکو، برای افراد سیگاری دست‌دوم اتفاق می‌افتد.
 • زندگی کردن شخص غیر سیگاری با شخصی که سیگار یا مواد دخانی دیگر می‌کشد، احتمال ابتلا به سرطان ریه را در شخص غیر سیگاری به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد.
 • برخی از تحقیقات به‌عمل‌آمده حاکی از آن می‌باشد که ممکن است دود دست‌دوم توتون خطر سرطان پستان، سرطان حفره سینوس‌های فرعی بینی (Nasal Sinus Cavity Cancer)، و سرطان حلق و بینی را در بزرگ‌سالان، و خطر لوسمی‌، لنفوم، و تومور مغزی را در کودکان افزایش دهد.
 • میزان بروز سرماخوردگی، عفونت گوش میانی، گلودرد، سرفه و گرفتگی صدا در کودکانی که والدین سیگاری دارند بیش از کودکان دارای والدین غیر سیگاری است. در کودکانی که در معرض دود دست‌دوم توتون قرار می‌گیرند، خطر سندروم مرگ ناگهانی شیرخواران (SIDS)، عفونت گوش، سرماخوردگی، پنومونی ( ذات‌الریه)، برونشیت، و آسم حادتر، افزایش می‌یابد. با قرار گرفتن در معرض دود دست‌دوم توتون، رشد ریه‌های کودکان کند می‌شود و امکان دارد این امر باعث شود که سرفه کنند، سینه آن‌ها صدای خس‌خس یا سوت مانند تنفسی پیدا کند، و حس کنند از نفس افتاده‌اند.

بین ۷۰ تا ۹۰درصد از مردم غیر سیگاری در معرض دود سیگار افراد سیگاری هستند. 

منبع اصلی :‌جزوات آموزشی وزارت بهداشت به مناسبت روز جهانی دخانیات

کمپین زندگی عاری از دخانیات حقی برای همه ١٣٩۴

ممکن است این نوشته‌ها را هم بپسندید ...

۲ نظر

 1. فوریه 4, 2016

  […] از خواندن بیانیه این دو مقاله را بخوانید:” مضرات دود دسته دود سیگار ”   –  “ مضرات دود دسته سوم […]

 2. مارس 16, 2016

  […] از مطالعه بیانیه این دو مقاله را بخوانید:” #مضرات دود دسته دود سیگار ”   –  “ #مضرات دود دسته سوم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *